Tipy na výlety

 

Ruprechtický Špičák  - nejvyšší hora Javořích hor 880 m.n.m s rozhlednou. Při jasném počasí je vidět daleko do Polska, Krkonoš, na Orlické hory a jizerské hory. Od domu se k němu dostanete po červené turistické značce a po pár kilometrech se napojíte na žlutou. Vrátit se pak můžete po modré přes Vižňov zase k nám. Případně so to prodloužit a dojí do polské chaty Andrzejovka, kde se můžete občerstvit. Návštěva stojí za to! Pokud chcete jet autem, je nutné zaparkovat pod Ruprechtickým špičákem na malém parkovišti.

 

Adršpaško - Teplické skály ( 9km od Teplic nad Metují a 29 km od Adršpachu) – pískovcová skalní města se sklaními útvary a bludišti https://www.skaly-adrspach.cz/ Již několik let je nutné si vstup do Adršpašskcých skal rezervovat online, stejně jako parkování. Pokud nemáte zarezervováno, do skal se nedostanete. Parkování 100kč. Pokud chcete za parkování ušetřit, je možné vyuřžít regionální dopravu, z Meziměstí jezdí do Adršpachu vlak poměrně často. 

 

Teplické skály - zde není rezervace nutná, vstupné si koupíte v pokladně u vchodu. Projít si můžete sklaní měsrto, případně po pár set metrech odbočit na žlutou turistickou značku a dostat se krásnou, klidnou Vlčí roklí až do Adršpašskcýh skal. Nazpět na parkoviště do Teplic můžete dojít, případně si dojet vlakem.

 

Jiráskovy skály – Teplice nad Metují ( 9km) se zámečkem Bischofstein a zříceninou hradu Skály, Černým jezírkem a výšlapem na Čapí vrch s rozhlednou. Krásný, nenáročný výlet.  Na zámečku je poměrně velké dětské hřiště a výborná restaurace s domácími dezerty, lokální pivem a vlastní praženou kávou. Parkovné zdarma.

Ostaš – Stolová hora s pískovkovcovými útvary u Police nad Metují ( 10 km). Možnost výběru dvou skalních okruhů -  Horní a Dolní labyrint. My máme raději ten Horní  - je v něm skalnío labyrint, který dČti milují a spousta vyhlídek na na Broumovsko, Javoří hory,  Soví hory a Orlické hory. V Dolním můžete sestoupa do Sluje českých bratří a a děti si prollezouu  sklaní útvar čertovou auto. Po cestě je opět nekolik vyhlídek a nekonečnoborůvek.  Na Ostaši je restaurace, kde nabízí klasickou českou kuchyní. Parkování za 100 kč.

 

Broumov  8 km– Broumovský benediktínský klášter sv. Václava z roku 1322 s knihovnou čítající 17000 svazků, kopií turínského plátna nabízí pravidelné akce, dietzenhofer kavárnu i programy pro děti – www.klaster-broumov.cz My jsm e v létě  2023 absolvovali noční pprohlídku,  kterou zvládl i náš sedmiletý. V Kláštěrnízahradě je pro děti připravená bojovka. Občerstvit se můžete v klášterní kavárně Café Dietzenhofera na oběd si můžete zajít do klášterní restaurace U Tří Růží.

 

Broumovské stěny  - s krásnou vyhlídkou ze stylové chaty Hvězda a kapličkou, opět nabízí krásné procházky mezi skalami, výstupy na četné vyhlídky a rozhledy po celé CHKO Broumovsko. broumosvké stěny jsou protkané turistickými značkami, můžete dojza návštěvu určitě stojí Božanovská koruna či vyhlídky na vrchu Slavný.

 

Police nad Metují ( 10 km) s muzeem Merkur a muzeem papírových modelů,  Mini ZOO s malým rybníčkem, výběhem pro větší zvířata a aktivitami pro děti

Janovičky - osada u Broumova překrásnými výhledy. Vynikající restaurace Na Zámečku či Na Vyhlídce. V nedalekém olivětíně můžete zajít do Broumovského pivovaru Olivětín, na Janovičkách se vykoupat ve velmi pěkném přírodním koupališti Koupálo.

 

Stolové hory v Polsku – Národní park Góry Stolowe s nejvyšší horou Szczeliniec Wielki 919 m.n.m., skalní bludiště na Hejšovině 

 

Zdoňov - malá vesnice mezi Adršpacehm a Teplicemi nad Metují. Ve Zdoňově není centrální parkoviště, takže je lepší zaparkovat v Adršpachu a po žluté turistické značce se vydat na Kžížový vrch, pokochat se krásnými výhledy na Broumovsko a Krnokonoše a pokračovat dál  do Zdňoova ke kapli Jana Nepomuckého. Cestou se zastavíte u menhirů nazvaných Pocta zvířatům a budete dál pokračovat přes kapličku až na Svatý kopeček ke zřícenině kostela Panny Marie. Cesta vás dál dovede k energetickému kamennému kříži, postaveném druidy v roce 2018. Za návštěvu stojí i nedaleký zdoňovský kostel. Cesta zpět do Adrpšachu může vést Zdoňovem po silnici, anebo se vrátíte stejnou cestou. Krásný výlet, kde na rozdíl od přeplněnho Adršpachu nepotkáte skoro živáčka. Až na stáda pasoucích se krav. www.biozdonov.cz/marko-pogacnik-pocta-risi-zvirat/

 

Broumovsko toho nabízí mnohem více, záleží jen na vás, jaký tip výletů a poznávání preferujete.V celém regionu najdete kilometry upravených cyklostezek a turistických tras. Pro inspiraci se podívejte do naší fotogalerie

 

Přímo v Meziměstí najdete moderní koupaliště rekonstruované v roce 2011 https://www.koupaliste.mezimesti.cz/  Možnost koupání je i v nedaleké Polici nad Metují rovněž na moderním koupališti rekonstruovaném v roce 2004. Koupání tři roky nabízí také přírodní Koupálo na Janovičkách, kde se v létě konají různé kulturní akce www.bcb-janovicky.cz/koupalo/

 

V zimě :

 

Lyžařský areál Teplice nad Metují  9km s umělým zasněžováním

 

Janovičky u Broumova 9 km

 

Lyžařský areál Pomezní Boudy ( 40 km přes Polsko)

 

Strojově upravené běžecké tratě v okolí skalních měst